Som úplný začiatočník. Ako mám začať?
Grafy vývoja zlata za posledné roky
Ako úplný začiatočník v tejto problematike, asi investičnému zlatu zatiaľ úplne neveríte. Je to pochopiteľné a sami sme tomu neverili, keď sme sa v roku 2006 prvý krát dozvedeli o investičnom zlate. Vtedy sme utvorili tento klub a začali sledovať vývoj zlata. Zatiaľ len na papieri. Bohužiaľ...
Fyzicky sme začali nakupovať až začiatkom roku 2007. Bohužiaľ cena zlata od roku 2006 o niečo vzrástla, takže prvé zlato sme nakúpili v roku 2007 za 488,- EUR za uncu. V roku 2008 to bolo už okolo 570,-, v roku 2009 okolo 660,- EUR a v dnešnej dobe (jún 2010) je to už 1090,- EUR. (Podrobné grafy si máte možnosť pozrieť v rubrike Ďaľšie informácie.) Čiže takto postupne a na vlastnej koži sme zistili, že investičné zlato naozaj "funguje".
Ako začať?
Ak investičnému zlatu úplne neveríte a nechcete ho hneď nakupovať, doporučujeme Vám poznačiť si aktuálnu cenu. Samozrejme v EURo, príp. v akejkoľvek inej mene, ktorú chcete sledovať. Takto si zaznačte cenu a pár mesiacov alebo rokov neskôr a zamyslite sa...
Pomôcť Vám tiež môže literatúra, ktorá sa venuje tejto problematike. Veľmi peknou knihou pre úplných začiatočníkov je Jan Struž, Bohumyl Studýnka - Zlato. Je síce trošku drahšia, zato je však veľmi bohato a kvalitne ilustrovaná a na krátkych príkladoch čitateľ pochopí základne súvislosti o dôležitosti zlata.
Chcem začať fyzicky nakupovať!
Predpokladáme, že ak budete začínať, nepôjdete hneď do veľkých objemov a veľkých súm. Zlato je totiž artikel pre každého - strednou, bežne pracujúcou spoločenskou vrstvou počínaje.
Doporučujeme Vám teda najskôr nakúpiť určité malé množstvo. Môžete napríklad začať nejakou mincou 1/20 alebo 1/10 unce. Alebo nejakou tehličkou 1 alebo 5 gramov. Na takejto malej hodnote si overte solídnosť daného dodávateľa. Boli by sme veľmi neradi, ak by ste sa hneď pri prvom nákupe "popálili" na nejakom neserióznom obchodníkovi. Na zlato by ste úplne zanevreli a už by Vás nepresvedčilo vôbec nič o naozajstných výhodách tejto investície.
Môžete si tiež porovnať ceny a podmienky u jednotlivých obchodníkov. My sme Vám zhromaždili linky na všetkých obchodníkov s investičným zlatom na Slovensku, ktorých sa nám podarilo na internete nájsť. Nájdete ich v rubrike Ďaľšie informácie - Zaujímavé linky.
Nezabudnite si pozrieť ceny uvádzané aj na našej stránke v rubrike Aktuálna ponuka. Sú to mince a tehličky našich členov ponúkané prostredníctvom nášho klubu. Ide o také isté zlato maximálnej kvality, ako dostanete od akéhokoľvek komerčného obchodníka. Ceny zlata od našich členov by mali byť o trochu výhodnejšie, nakoľko ide o súkromné zbierky súkromných osôb.
Môžete si pozrieť aj Katalóg existujúcich investičných mincí a tehličiek. Ak Vás niečo zaujme, neváhajte nás kontaktovať. Zistíme Vám presnú cenu.
Takže poďme k nákupu...
Ak ste sa teda rozhodli, že idete nakúpiť, doporučujeme Vám pre začiatok nakúpiť nejakú menšiu mincu, príp. aj tehličku. Ak chcete investovať trošku viac, tak potom niekoľko menších mincí a tehličiek. Rozhodne Vám pre začiatok doporučujeme takú formu nákupu, aby k Vám dané zlato aj fyzicky dorazilo. Existujú totiž aj firmy (najmä v USA), ktoré Vám ponúkajú nákup fyzického zlata, zároveň Vám však ponúkajú aj jeho uloženie v ich úschove. Bežne sa za takúto úschovu platí a ponúkajú ju renomované svetové banky. Pre začiatok Vám však takýto depozit nedoporučujeme využiť. Je predsa lepšie, keď Vám daný artikel príde do Vašich rúk, môžete ho poťažkať, potešiť sa s ním a potom sa rozhodnúť, čo ďalej.
Keď Vám dané zlato príde fyzicky do rúk, sami sa presvedčíte, že to naozaj funguje a že ho vlastníte a za danú cenu. Vtedy sa tiež môžete rozhodnúť, na čo sa chcete v budúcnosti zamerať. Na mince, alebo na tehličky. Alebo na oboje, podľa aktuálne ponúkanej ceny. My sme tiež na začiatok nakupovali aj aj. Neskôr sa ukázalo, že väčšine našich členov viac vyhovujú zlaté mince. Sú krajšie ako zlaté tehličky. Majú rôzne motívy, takže sa môžu stať aj malým zberateľských artiklom. Tiež sú možno lepším darčekovým artiklom, najmä pri príležitosti narodenia dieťaťa, svadby alebo sviatku.
Ak ste teda zrealizovali prvý nákup, určite ste sa presvedčili, že dané zlato prišlo v poriadku a že môžete investičnému zlatu dôverovať. Ďalej je to už len na Vás. Môžete sa rozhodnúť že nakúpite dneď ďalšie, alebo si môžete dať malú pauzu. Môžete sledovať, ako sa vyvíja cena mincí a tehličiek, ktoré ste si kúpili a tichúčko sa môžete radovať, že cena zlata rastie. Alebo to skôr... môžete sa radovať, že ste sa zbavili peňazí, ktorých cena neustále stráca svoju hodnotu. Ak sa rozhodnete svoje zlato predať, môžete tak urobiť kedykoľvek. A určite zaň dostanete viac peňazí, ako ste doňno investovali. Práve preto za to nazýva "investičné zlato".
Čomu sa vyhnúť...
Pre začiatok Vám doporučujeme nakupovať, príp. predávať len fyzické (skutočne existujúce) investičné zlato. Radšej sa vyhnite rôznym vkladovým certifikátom a podobným "produktom", hoci ich predajcovia schovávajú za rôzne pojmy skloňujúce slovo zlato.
Investičné zlato je veľmi bezpečná, bez riziková komodita (v Angličtine nazývaná "Safe Heaven"). Dokonca bezpečnejšia ako samotné peniaze. Ak sa však vyberiete cestou certifikátov, obcií a pod., hoci aj do zlata, pridávajú sa rôzne formy rizika.
Už vôbec Vám nedoporučujeme obchodovať na burze. Ani sami, ani prostredníctvom rôznych maklérov. Obchodovanie na burze je vysoko rizikové. Slubuje vysoké výnosy, ale môžete prísť aj o všetko. Preto sa doporučuje obchovať na burze iba osobám, ktoré s tým majú skúsenosti. Navyšše, ak sa rozhodnete isť cez nejakého makléra, nikdy si nemôžete byť istí, či v prípade Vašej straty za to nemôžeme práve ten maklér svojim zlým rozhodnutím.
Ak by ste sa predsalen rozhodli vyskúšať si obchodovanie na burze, môžeme Vám odporučiť stránku www.oanda.com. Pod odkazom FxGame si môžete otvoriť "hru", kde budete obchodovať na skutočnej burze, ale s fiktívnymi peniazmi. Táto stránka je primárne určená na tzv. Forex, čo je burza medzi jednotlivými menami (currencies). Nájdete tam však aj pár XAU/USD a XAG/USD, čo je zlato a striebro. Táto stránka sa dá použiť aj na zobrazenie reálnych grafov zlata, striebra a rôznych menových párov. Bohužiaľ, maximálna dĺžka grafu je 1 rok.