Zlato, alebo radšej diamanty?
V poslednej dobe sa veľmi často skloňuje téma investičných diamantov. Výhody investičných diamantov oproti zlatu Vám nevieme presne povedať, pretože nie sme špecialisti na oblasť diamantov.
Vieme Vám však povedať, prečo mi uprednostňujeme zlato pred diamantami. Samotný názor si môžete urobiť sami.
Investičné zlato je veľmi ľahko rozpoznateľné
Je veľmi nepravdepodobné, že by ste boli podvedení aj ak ho kúpite u neautorizovaného obchodníka alebo cez internet. Naprotitomu cena investičných diamantov je veľmi závislá od kvality diamantu. Či obsahuje nejaké nečistoty a aké sú veľké a tiež kvalita brusu atď. Preto sa k diamantom necháva urobiť laserová analýza a vystavuje sa certifikát rôznymi autorizovanými skúšobňami. Ak ste však neskúsený klient, podľa nás nemôžete mať istotu čo vlastníte a akú to má naozajstnú hodnotu v prípade, že sa toho chcete zbaviť.
Naproti tomu, zlato je vždy "len" zlato. A jeho cena na trhu je v každej minúte okamžite daná. Je jedno, či ho vlastníte vo forme mince alebo tehličky (tzv. prútu). Jeho cena je dokonca rovnaká aj ak by ste sa rozhodli, že svoju mincu rozpolíte a predáte len polovicu. Práve z tohoto dôvodu Vám investičné zlato kdekoľvek odkúpia. Vo vyspelých štátoch ako je napríklad Belgicko, investičné zlato priamo odkupujujú aj v niektorých pouličných zmenárňach, podobne ako cudziu menu.
Toto považujeme za najväčšiu výhodu investičného zlata.
Zlato je "nezničiteľné"
Diamant je najtvrdší nerast na svete. Málokto si však uvedomuje, že je krehký. T.j. ak ho dáte pod lis, zostane Vám z neho len prášok. Tiež v prípade diamantu by ste si mali dať pozor na svoju zbierku v prípade požiaru. Teplota topenia diamantu je totiž 3550 stupňov celzia. Diamant je vlastne čistý uhlík usporiadaný do mriežky, ktorá robí diamant diamantom. Pri tejto teplote diamant stráca túto štruktúru a zostane Vám z neho "čistý" uhoľný prach.
Naproti tomu zlato, ktoré má teplotu topenia "len" 1064 stupňov celzia, je samostatný prvok. Ak ho roztavíte, vlastne sa nič nedeje. Stratí síce svoju formu, ale je to stále 100% zlato, ktoré odpredáte kdekoľvek za jeho aktuálnu burzovú hodnotu.
Diamanty sa dajú vyrobiť aj v laboratóriu
Ako sme sa už zmenili, diamant je vlastne čistý uhlík, ktorý príroda usporiadala do špecifickej krištalickej mriežky. Nečudo, že pri dnešných vyspelých technológiách sa tento proces už bežným spôsobom darí reprodukovať v laboratóriu. Treba iba simulovať rovnaký tlak a teplotu (samozrejme oboje je veľmi vysoké), ako potrebovala príroda na vytvorenie diamantu.
Predajcovia tvrdia, že sa momnálne dokážu zistiť, či bol diamant vyrobený prírodnou cestou, alebo v laboratóriu. Treba si ale uvedomiť, že ide o rovnakú látku, takže podľa nás je len otázkou času, kedy sa na trhu s investičnými diamantami objavia "artificial" diamanty a nikto si to ani nevšimne.
Naproti tomu zlato je samostatná látka, čiže atóm. A zatiaľ sa nikomu nepodarilo vyrobiť z jedného atómu iný druh. Aj keď by si to ľudstvo zbožne prialo, pretože potom by mohli vznikať veci samé od seba. Zatiaľ teda netreba mať obavu, že by na svete začalo byť viac zlata, ako je už vyťažené a ako ho ešte príroda skrýva. Mimochodom, ak by sa zobralo všetko zlato sveta, ktoré kedy kolo vyťažené, naplnilo by iba dva olympijske plavecné bazény. Alebo ak by sa z neho urobila kocka, zmestila by sa pod oblúk Eifelovej veže v Paríži.
Záver
Nešlo nám vôbec o to, aby sme Vás odhovorili od nákupu investičných diamantov. Chceli sme len porovnať výhody a nevýhody týchto dvoch "komodít". Konečný názor si napokon urobte sami a tiež si vyberte, čo je pre Vás výhodnejšie.
Tiež doporučujeme nevsádzať len na jednu kartu a rozložiť svoje investície do viacerých komodít. Tými môžu samozrejme byť okrem zlata a diamantov aj samotné peniaze uložené v banke, ale aj akcie, nehnuteľnosti a pod.
Doporučované linky
Do pozornosti Vám dávame nasledovné linky
www.wikipedia.org/wiki/diamond |
www.wikipedia.sk/wiki/diamant |